הבנאליות של שינוי המציאות

בשבועות האחרונים כבשה טורקיה את קנטון עפרין. שטח שגודלו כמעט כלבנון וגרו בו כ-200,000 תושבים, רובם כורדים. לאורך כל מלחמת האזרחים שמר האזור על צביון של אוטונומיה כורדית, תחת הגנה של כוחות כורדים. לפני כחודש פתח הצבא הטורקי במתקפה אווירית, ופעל לצד כוחות איסלאמיים שונים כדי לכבוש את האזור. תוך שבועיים האזור עבר לשליטה דה-פקטו של טורקיה. לאורך כל הכבישים של המחוז, הצמוד לחאלב, הוקמו עמדות שמירה והתושבים הכורדים גורשו מביתם. מעל ל-140,000 אנשים נעקרו מבתיהם בשבועיים האחרונים. הטורקים יישבו במקומם ג'יהאדיסטים המזוהים איתם ואוכלוסייה ערבית. ככל הנראה כדי למנוע את התבוססותה של מדינה כורדית על גבולותיה של טורקיה.
במלחמה הזו, לפי האו"ם, יש מעל ל-11 מיליון פליטים. 6 מיליון מהם נודדים ברחבי סוריה. השאר בירדן, לבנון, עיראק וטורקיה. בימים אלו אסד משלים את כיבוש מחציתה של סוריה מחדש, בסיוע איראן, חזבאללה ורוסיה. הכיסים האחרונים של דאעש במרכז סוריה ניגפים מול כוחותיהם. המערכה מתייצבת לשלושה גושים – כורדי במזרח, טורקי-איסלאמיסטי בצפון וסורי-איראני בדרום. לאן יחזרו הפליטים? מי יגן על העקורים? איפה הקול המערבי הנוכח מול הפשעים השונים? 140,000 אנשים גורשו, טרונספרו בכוח הזרוע, כדי ליישב אוכלוסייה אחרת.
העולם שותק. מלבד מחאה רפה של ארצות הברית, לא נשמע קול המעצמות. בכתבות ברחבי העולם מדווח על תחושות קשות של אוכלוסיה כורדית גולה, הרגשה שהמערב בגד בהם. הכורדים טובים להלחם בדעאש בעיראק ומזרח סוריה, טובים כדי לנהל מלחמה מרשימה נגד כוחות מפלצתיים, אבל כאשר צריך להגן עליהם – איש לא שש להתערב.
שמעו. זה מפחיד. זה מפחיד כי עבור 140,000 אנשים בוצע פשע מלחמה ואף אחד לא אומר כלום. זה מפחיד כי יש מי שמסתכלים ואומרים – וואלה. אולי זה לא כזה מסובך, לעולם לא באמת איכפת. אתה יכול לגרש אנשים ולגמור עניין. אולי ביהודה שומרון נעשה את זה. זה מפחיד גם כי בשכונה הזו של העולם האסטרטגיה של "איחלנו לשני הצדדים בהצלחה", שהממשלה כה אוהבת, לא עובדת. אי אפשר להיות ניטרלי כאן ואנחנו משלמים מחיר גיאו-פוליטי וביטחוני.
בסופו של דבר האיום הוא לא רק נוכחות איראנית בסוריה. האיום הוא טירוף מדמם שיימשך בכך המזרח התיכון עוד שנים ארוכות ויפיל מדינה אחרי מדינה. פליטים גובים מחיר כבד. נקמת דם יותר. התיאבון של האלימות לא יסתיים בסוריה, וההשראה של המעשים לגורמים קיצוניים תהדהד שנים ארוכות אולי הגיע הזמן להודות שיש לנו חובה מוסרית לדרוש מהעולם לעצור את זה. זה כבר מאוחר, אבל לא מאוחר מדי. אולי זו צריכה להיות המדיניות הישראלית – להוביל לקואליציה שתמנע את הפשעים הללו. להיות הגורם שייצב את המצב.

מפת המלחמה בסוריה - נפת עפרין

בירוק עפרין
בצהוב הכורדים
באדום אסד
מפת המלחמה בסוריה – נפת עפרין

מחנה טורקי לגי'האדיסטים לפני ישוב מחדש בעפרין

מחנה טורקי לגי'האדיסטים לפני ישוב מחדש בעפרין

בתמונה: מחנה ארעי שהוקם עבור ג'יהאדיסטים לפני ישוב בבתי מפונים על ידי טורקיה

במפה בירוק: עפרין. בצהוב: אזורים כורדים. באדום: אסד.