מה המשחק הראשון שעיצבתם?What’s the first game you designed?

לפני כמה ימים עברה לי מחשבה בראש – מה המשחק הראשון שעיצבתי? שאלתי את השאלה בקבוצת הפייסבוק של GameIS, והתשובות היו די מפתיעות. מרבית העונים סיפרו על משחקי מחשב שהם אשכרה תכנתו, היו כאלו שסיפרו על משחקי לוח ומעט מאוד דיברו על המשחקים המוקדמים שהם המציאו בתור ילדים. חייב להודות, הייתי בטוח שיותר יספרו על משחקי ילדות שהם שכללו או שינו להם את החוקים או המציאו. עדיין, מעניין לקרוא את התשובות.
משחקים הם חלק מפתח בהתפתחות שלנו כבני אדם, הם נותנים לנו מרחב משוחרר לעשות כאוות נפשנו, בתוך מסגרת כללים וחוקים שאנחנו מקבלים על עצמנו. כשאני נזכר במשחקים שליוו אותי בתור ילד – ואני לא מדבר רק על כדורגל או מחבואים – אני נזכר במשחקים שהייתי ממציא עם האחים שלי בסלון של הבית, שהפך בהנף כריות למצודה ענקית. אני נזכר במשחקים בגן הילדים, בהם הרכבנו אופנועים מקוביות ענק והעמדנו פנים שאנחנו רוכבים עליהם. יש משחקי מכות שהייתי עושה עם אחי הגדול, או משחקים ששיחקתי כילד עם חיילי הצעצוע שלי. אלו אמנם משחקים, אבל הם לא המשחקים הראשונים באמת שעשיתי. לכל מעצב משחקים יש את המשחק הראשון שהוא מגדיר בתור – המשחק הראשון. זה כמו הפעם הזו שעלית על האופניים ונסעת, הפעם שניגנת על הפסנתר את התווים הראשונים או שנישקת בחורה. זו חוויה מעצבת, אפילו מכוננת שנשארת איתך תמיד.
עבורי זה היה אי שם בשנת 1989 בערך. הייתי בכיתה ג’ וסבלתי קשות משיעורי התנ”ך. לא היה לי כוח לשיעורים, לא היה לי כוח ללמוד את זה, ומתודת הלימודים בכיתה שעממה אותי. המורה, באקט מוצלח של הבנת נפשי כילד נתנה לי משימה – תכין משהו מיוחד שמסכם את סיפור משה רבנו. ככה מצאתי את עצמי, יושב עם כל המשפחה שהתנדבה לעזור לי , והכנתי משחק קופסא בשם “אמאל’ה מכות” – שילוב בין מונופול לטריוויה שדרש שימוש בספר התנ”ך בשביל למצוא את התשובות הנכונות. את החוקים אני עשיתי, שאר בני המשפחה עזרו לצייר ולכתוב את הכול. עד היום המשחק הזה נמצא איתי, תזכורת לפעם הראשונה שהמצאתי ממש משחק.

אז מה היה המשחק הראשון שאתם המצאתם? תספרו, תשתפו ואם יש תמונה או לינק – אפילו יותר טוב.Couple of days ago a thought blazed through my mind “What was the first game I designed?”. I’ve posted the question on GameIS – the facebook group of the Israeli game designers association, and the answers were quite surprising. Most people told of the first computer game they programmed. Some of board games, and very few told about the games they played as kids. I must admit, I was sure most will tell about their childhood games, the ones they invented or changed the rules – creating something new. And yet it was interesting enough.
Games are key element in our evolving as human beings. They give us a free liberated space to do as we wish, in a set of rules that we take upon ourselves. When I remember the games that accompanied me in childhood, and I’m not talking of soccer or hide and seek, I remember the games I used to invent with my siblings in the living room. We usually made a huge castle out of the pillows available and fought each other over dominance. I sometimes recall the games I played in kindergarden, building motorbikes from wooden building blocks or my G.I Joes and toy soldiers. These are games I used to play, and sometimes invent the rules, but these were not the first game I designed. Every game designer has one he considers as such. It’s like the first time you rode your bicycle, the first time you played the piano or the first time you kissed a girl. It’s something the leaves an impression on you , and it always stays with you.
For me it was back in 1989. I was a third grader who had troubles in bible class. I was bored, I hated the teaching method, and I didn’t find the inner strength to do homework. My teacher, in an act of true insight of my young bored troubled soul, offered that I’ll make something special that will summarize the story of Moses. So I found myself in the living room, with the aid of my family, making a board game named “Mommy, Plagues!” – a combination of monopoly and trivia which required using the bible to find the correct answer of various questions. I still have the game with me, and it serves as a reminder for the first time I actually invented and designed a game.

What’s the first game you designed?

Leave a Reply