אזרחות דרך הכוונת

כמעט והיה לי סוף שבוע שקט. סופ"ש שבו טיפסתי על הקירות מרוב שעמום ושאלתי את עצמי – האם הנורמליות שבה לאזורנו? ואז באבחה אחת חזרה המציאות להכות על פניי, הודות לאתר YNET, ואני רוצה להקדיש את הפוסט הנוכחי לחבר הכנסת מטעם ישראל ביתנו, סטס מיסז'ניקוב, שהוא גם שר התיירות. אז סטס, זה בשבילך.

ממשלת ישראל החליטה השבוע על הקצאה של 800 מיליון ש"ח במסגרת תכנית רב שנתית (תכנית חומש), לעשרה יישובים ערבים. בישובים אלו ישופרו התשתיות, אמצעי התחבורה, השירות לאזרח, יופעלו תכניות נגד אלימות, פיתוח קרקעות לבנייה (שזה לבד צעד מהפכני) וכן הלאה. התכנית אמורה לתת מענה לצרכיהם של 300,000 ערבים, שהם 25% מכלל הערבים בישראל. היא גובשה במשך תשעה חודשים בין כלל משרדי הממשלה, ובהובלת השר לענייני מיעוטים, אבישי ברוורמן. במילים אחרות, כל שנה במשך 5 השנים הקרובות, יושקעו בערך 160 מיליון ש"ח בפיתוח. אם נחלק את זה ל-10, מספר היישובים המעורבים, הרי ש-16 מיליון ש"ח מענק בשנה יוענקו לכל עירייה ערבית במסגרת הפיתוח שבה. לא המון, אבל גם לא מעט. בכל מקרה, בחינה של הישובים המעורבים במהלך: נצרת, סכנין, שפרעם, אום אל-פאחם, קלנסווה, מראר, טמרה, טירה, כפר קאסם ורהט – רק מבהיר שמדובר במקומות שצריכים את הכסף והפיתוח.

העדפה מתקנת היא לא מילה גסה. בשירות הציבורי המליץ בית המשפט העליון מספר פעמים לבצע העדפה מתקנת, וגם ביטל מינויים. מתן תקציבים מוגברים לגופים חלשים הוא חלק מהמשחק הפוליטי. ש"ס עשתה על זה הון פוליטי, הליכוד עושה מזה הון פוליטי, העבודה בנתה על זה את ההגמוניה (ז"ל) שלה במשך שנים. אקיצר, לא צריך להתבייש – כולם מייצגים סקטורים ורבים על הכסף. האמת שגם לסטס לא ממש מפריע נושא ההעדפה המתקנת. בשביל להראות שהוא אחלה גבר, ודווקא בסדר כלפי מיעוטים, הוא מסייג ונוקט בהפרד ומשול – אם אתה ערבי שתרם למדינה אז אתה אחלה ערבי, וניתן לך כסף. אבל אם אתה ערבי שלא תרם למדינה, ולא ממש איכפת לסטס שמערכת הביטחון במשך שנים התנגדה לשילוב ערבים והמדינה לא פעלה לחוק שירות לאומי חובה – ראבאק, למה לזרוק עליו כסף? אבל רגע סטס, זה לא רוב הערבים בישראל? בעצם אתה דן אוכלוסייה שלמה לעוני! ויותר מזה, בעקיפין אתה מייצר העדפה לרוב ודורס את זכויות המיעוט. האם מדינת ישראל לא מחויבת לכלל אזרחיה? האם בדמוקרטיה אין אנו מחויבים לפעול למען המיעוטים בשביל שלא יאבדו את זכויותיהם מול הרוב?

בעולם של סטס להפוך אנשים לעניים חסרי עתיד, זה אחלה פתרון למציאות. בעתיד על פי סטס הערבי שאינו עושה צבא בטח ילמד לאהוב את המדינה שלו דרך האהבה הקשוחה שסטס וחבריו מציעים. בעתיד שלו אנחנו נמשיך להפוך את היישובים הערבים לשכונות עולם שלישי. זה עתיד שבו למדינה אין אחריות מוסרית לכלל אזרחיה. עתיד שבו אין עוד מדדים לאזרחות חוץ מטירונות 02 ומעלה. זה לא ישנה אם מדובר באנשים שומרי חוק ומשלמי מיסים. זה עתיד שבו יש אזרחים סוג ב' ואזרחים סוג א'. המדד? כמה תרמת לקולקטיב, לפאשי. זה עבד אחלה ברומא של קיסר, זה עבד יופי ברומא של מוסוליני. פאשיזם ROCKS. אולי שווה לזכור, סטס, שלכולנו יש מסך של בערות לגבי עתידנו, ומי יודע, אולי יום אחד הילדים שלך ישתמטו מצה"ל. מה תעשה במקרה כזה? אולי יום אחד יהיו כאן יותר חרדים, מחילונים ואז אחוזי המשתמטים יהיו 50% ומעלה אצל היהודים – האם יהיה צריך לפסול את כל האוכלוסייה היהודית מלקבל מענקים? מה יקרה בעתיד הזה? אולי ניתן זכויות רק לקצינים?

ומחמוד היה אומר: "אצלנו המדד לאזרחות היא הצד של הרובה שאתה נמצא בו".

*עדכון: הממשלה אישרה את התכנית, חרף ההתנגדות*