גיס חמישי! שומו שמיים!

http://e.walla.co.il/?w=/6/1651935

מליאת הכנסת השקיעה את זמנה היום (10/3/10) בהבעת תרעומת על כך שסכנדר קובטי, במאי הסרט "עג'מי" (עוד לא ראיתי), אמר שהוא לא מייצג את מדינת ישראל. הנה מה שאמר ח"כ שאמה (ליכוד): "מי שלא יכול לייצג את מדינת ישראל מדינת ישראל מעדיפה שלא ייצג אותה. רק מדינה לא שפויה חסרת כבוד ודרך תסכים לממן בכספי ציבור גייס חמישי בתוכה. אם עד היום חשבנו שהגיס החמישי מוגבל למסגדים הקיצוניים וממומן ע"י ציר הרשע. מסתבר לנו היום שהוא גדל גם באולפנים ומומן בכספי כל אחד מאיתנו".

תקשיב שאמה, אני אסביר לך את זה כי כנראה שאתה לא מבין – זה שלסכנדר יש תעודת זהות כחולה, זה לא אומר שהוא חייב לך משהו מעבר למה שמצוין בחוק. לפי כל מה שנראה על הדף – סכנדר הוא אזרח למופת. הוא שילם ים מיסים במהלך חייו, וגם על הכרטיסים שהסרט שלו שהוא עשה (אגב, לבד לגמרי במשך שבע שנים, לרוב בלי תמיכה) הוא הולך לשלם ים מיסים. חוץ מזה, הוא היה מהנדס לפני שהוא היה במאי והוא גם גר ביפו, אז אפשר להניח שהוא גם שילם מלא ארנונה, וגם השכונה שלו נראית כמו הצרות של כולם – כי יפו, מה לעשות, לא בדיוק בראש סדר העדיפויות של העירייה מבחינת פיתוח סביבתי. חוץ מזה הוא ערבי-פלסטיני בהגדרה שלו, כן, הוא אזרח ישראל עם תעודת זהות כחולה, אבל הזהות הלאומית שלו ושל שאר הערבים בישראל היא לא בדיוק זו של היהודים שבמוקד הקמת מדינת ישראל. זה בדיוק למה אין כאן מדינת כל אזרחיה, אלא מדברים מלא זמן על שתי מדינות לשני עמים. ואחרי שיהיה הסכם, הוא יהיה מיעוט אתני שגר מחוץ לגבולות הבית הלאומי שלו. ממש כמו בעם שלנו. ואז הוא יהיה כמו כל העמים, ויום אחד יהיה לילד שלו בלוג שנקרא "למה אני לא גר בפלסטין?", אבל בינתיים הוא כאן וזכותו המלאה להתלונן. זה חלק מזכות הביטוי שלו, וגם מזכות הדיבור שלו.

שמעתי את אמא שלו מדברת ברדיו, דברים חריפים ומאוד ולעניין. לפי אמא שלו, אין לו בעיה עם מדינת ישראל, אבל מה לעשות הוא לא יהודי, אז הוא לא ממש מרגיש שהוא צריך להזדהות עם המוסדות של המדינה שלא מתכתבים עם האתוס של הקבוצה האתנית שלו, אלא אם זו של היהודים. וכן, הוא מרגיש שקצת דופקים אותו כי הוא ערבי. העובדות בשטח אגב מוכיחות שהוא צודק. אבל מה לעשות שאמה, הוא אזרח ישראלי, ויש את העניין הפעוט הזה שנקרא שוויון בפני החוק. כמו ששופטים אותך, אתה מקבל גם זכויות מסוימות. וכמו שאמא של סכנדר אמרה – אזרח ישראלי יכול לקבל תמיכה מקרן הקולנוע הישראלית, גם אם הוא ערבי. ואני מוסיף, הוא גם לא חייב לומר תודה ושהוא חייב משהו למישהו. וחוץ מזה, אותי לימדו שביקורת על המדינה זה חלק מדמוקרטיה, ואפילו מחזק אותה. אז שאמה, תרגע.