השוויון בחינוך חושף שיניים

עמנואל, התנחלות ישראלית חרדית אי שם ליד אריאל, מורכבת בעיקר מחרדים. כעיקרון התמהיל קטלני – גם השטחים, מקום בו לזכויות האזרח קיום המותנה בסימן שאלה, גם חרדים – שבאופן טבעי נמנעים מהכרה בזכויות אזרח דמוקרטיות הסותרות את המסורת הדתית וגם ישוב עני שהשכר הממוצע בו שווה לבערך 4,000 ש"ח בחודש. מה שנקרא – חור שכוח אל ועני. בדרך כלל נותנים למיעוט החרדי לחיות את חייו בשלווה, אחרי הכול מדובר ביהודים שומרי מסורת, החיים למען שם שמיים. נותנים להם מערכת חינוך משלהם (היידה רב-תרבותיות), בה יש להם אוטונומיה יחסית רבה (היידה שדולות חרדיות), והכול שליו ושקט. אלה שמה, לעיתים יש מקרים בהם מנסה המיעוט החרדי למתוח את הגבולות יותר מדי. במועצה המקומית של עמנואל החליטו לבדוק את הגבולות כשעל הפרק ההחלטה שמקורותיה אי שם בימי הביניים המפרטת שאם את בחורה ספרדית את לא תלכי לתיכון עם האשכנזיות. אז הגטו היהודי האשכנזי מסרב למות גם במאה ה-21, במדינה שבה לכל היהודים מעמד שווה. וכך מצאו עצמן 74 תלמידות ממוצא ספרדי חוזרות לביתן ללא מערכת לימודית ראויה, עד שלבג"צ נשבר הזין והודיע שצריך לקלוט את התלמידות OR ELSE.

אתם בטח תוהים מה היה החלק השני של האפיזודה הזו. אל תתרגשו, אין כאן הפתעות מיוחדות. כרגיל המועצה מקומית, שבה החרדים מנסים להראות שיש להם יותר גדול משל הרשות הדמוקרטית הנבחרת, צפצפו על בג"צ, והסגרגציה נמשכה. רק שהפעם משרד החינוך לא נשאר חייב, ופשוט סגר את בית הספר. על זה נאמר שלפעמים המערכת יודעת להגן על עצמה, למתוח קו ברור ולסמן לכולם מה כן ומה לא. לרשות המקומית שצפצפצה על החוק הובהר שלא. האם יהיה המשך לפרשה? האם בעמנואל יתקפלו? אני מניח שנדע בקרוב.

בכל מקרה, בהקשר זה אגב אני ממליץ לבדוק את האתר עם השם המעולה: frenkim.co.il של עמותת "נוער כהלכה" הנאבקת באפליה כלפי בני נוער ממוצא מזרחי בחינוך החרדי.

תודה ל-YNET על הכתבה

ומחמוד היה אומר: "הישב שיעי עם סוני ואשכנזי עם מזרחי?"