מה המשחק הראשון שעיצבתם?

לפני כמה ימים עברה לי מחשבה בראש – מה המשחק הראשון שעיצבתי? שאלתי את השאלה בקבוצת הפייסבוק של GameIS, והתשובות היו די מפתיעות. מרבית העונים סיפרו על משחקי מחשב שהם אשכרה תכנתו, היו כאלו שסיפרו על משחקי לוח ומעט מאוד דיברו על המשחקים המוקדמים שהם המציאו בתור ילדים. חייב להודות, הייתי בטוח שיותר יספרו על משחקי ילדות שהם שכללו או שינו להם את החוקים או המציאו. עדיין, מעניין לקרוא את התשובות.
משחקים הם חלק מפתח בהתפתחות שלנו כבני אדם, הם נותנים לנו מרחב משוחרר לעשות כאוות נפשנו, בתוך מסגרת כללים וחוקים שאנחנו מקבלים על עצמנו. כשאני נזכר במשחקים שליוו אותי בתור ילד – ואני לא מדבר רק על כדורגל או מחבואים – אני נזכר במשחקים שהייתי ממציא עם האחים שלי בסלון של הבית, שהפך בהנף כריות למצודה ענקית. אני נזכר במשחקים בגן הילדים, בהם הרכבנו אופנועים מקוביות ענק והעמדנו פנים שאנחנו רוכבים עליהם. יש משחקי מכות שהייתי עושה עם אחי הגדול, או משחקים ששיחקתי כילד עם חיילי הצעצוע שלי. אלו אמנם משחקים, אבל הם לא המשחקים הראשונים באמת שעשיתי. לכל מעצב משחקים יש את המשחק הראשון שהוא מגדיר בתור – המשחק הראשון. זה כמו הפעם הזו שעלית על האופניים ונסעת, הפעם שניגנת על הפסנתר את התווים הראשונים או שנישקת בחורה. זו חוויה מעצבת, אפילו מכוננת שנשארת איתך תמיד.
עבורי זה היה אי שם בשנת 1989 בערך. הייתי בכיתה ג' וסבלתי קשות משיעורי התנ"ך. לא היה לי כוח לשיעורים, לא היה לי כוח ללמוד את זה, ומתודת הלימודים בכיתה שעממה אותי. המורה, באקט מוצלח של הבנת נפשי כילד נתנה לי משימה – תכין משהו מיוחד שמסכם את סיפור משה רבנו. ככה מצאתי את עצמי, יושב עם כל המשפחה שהתנדבה לעזור לי , והכנתי משחק קופסא בשם "אמאל'ה מכות" – שילוב בין מונופול לטריוויה שדרש שימוש בספר התנ"ך בשביל למצוא את התשובות הנכונות. את החוקים אני עשיתי, שאר בני המשפחה עזרו לצייר ולכתוב את הכול. עד היום המשחק הזה נמצא איתי, תזכורת לפעם הראשונה שהמצאתי ממש משחק.

אז מה היה המשחק הראשון שאתם המצאתם? תספרו, תשתפו ואם יש תמונה או לינק – אפילו יותר טוב.