מכוניות, פליטים וחיילים

ראיתי את הכתבה ב-YNET על הבחורה הירושלמית שכתבו לה "בוגד" על הרכב. הבחורה, שהיא במקרה בת דודה של חבר, פשעה בכך שהייתה לה מדבקה ששייכות למחנה הלא נכון על הרכב. עכשיו היא צריכה להסביר לעולם למה ריססו לה בוגד על הרכב. משטרת ישראל פתחה בחקירה, ויש שיתמרמרו שמדובר באקט חסר תועלת. לא תופסים אנשים על פשעים חמורים יותר, אז על גרפיטי שבוצע על מכונית של פעילת שמאל? מכוניות מככבות גם בצד השני של הסקאלה, ארבע צעירות נעצרו השבוע על פעולת תג מחיר. שתיים מהן בנות 15, אחת בת 17, ואחת בת 20. הצתות מכונית (עם דלק בשווי 15.42 ש"ח) של ערבים בחברון, היא הפשיעה, וככל הנראה גם השחתת תא המעצר שלהן.

ואם כבר משטרת ישראל: הביטול של אירועי יום הפליט הוא בשל אי עמידה בתנאי בטיחות.  חודש ימים עסקו במשטרת ישראל בנושא, ו-24 שעות לפני האירוע, שאושר כבר, שינו את התקנות. אני לא יודע באמת, אבל אני מניח שהחליטו לעשות שימוש בתקנות המחמירות יותר של אירוע תחת כיפת השמיים. מה שאומר שהאחריות הבטיחותית עוברת למשטרה, שקרוב לוודאי דורשת יותר שוטרים בתשלום (קרוב ל-400 ש"ח פר שוטר, מאת מארגני האירוע), גידור מוחלט של שטח האירוע וכן הלאה. שאלת זכות ההפגנה נתקלת בנושא המשטרתי שוב ושוב ושוב. אולי מישהו ירים את הכפפה ויסביר אחת ולתמיד מה מוגדר כהפגנה, מה אירוע המוני ומה לא. זכות ההפגנה היא עקרונית, ומשטרת ישראל מוצאת לנכון תדיר להכשיל אותה.

בנימת סיום – נראה שלצה"ל נמאס ממצעד הבושה של חיילינו יפי הבלורית והתואר. עדן אברג'יל אולי לא תחקר פלילית, אבל שורת חיילים אחרת כן תחקר על התעללות בפלסטינים והשפלתם בעת מעצר. בנוסף ארבע חיילים נשלחו למאסר על נטילת חלק בפרובוקציה שבמרכזה צילום משותף באתר ההנצחה של גולני של חיילים עם הכיתוב "גולני לא מגרש יהודי". הצילום תוכנן על ידי משפחה שאחד מבניה סיים את טירונות גולני, תואם על ידי עסקן פוליטי מחומש שהביא עימו צלמת מ-"מקור ראשון" שהעבירה את התמונות לתקשורת. המשפחה ביקשה מהחיילים להצטלם עם החולצות עליהם, רובם עשו זאת בתום לב. חלק כנראה שלא והם במאסר ל-20 ימים.