עדכון כתיבה!

היי חברים, השבוע הזה התחיל אחד החודשים האינטנסיבים בשנה – הנאנוריימו, חודש כתיבת הספרים הלאומי האמריקאי. הפרויקט הבינלאומי הזה דורש מהמשתתפים לשאוף לכתוב 50,000 מילים, שזה ממוצע של 1660 מילים ליום, או ההיקף של רומן באורך סביר (שני הקבועים למשל היה 56,000 מילים). מדי שנה אני מנצל את החודש הזה כדי לדרבן את עצמי לפרויקטים יצירתיים וכך גם השנה (כאילו, זה או זה או לעשות שפם, כי זה גם מובמבר, אז הפעם בחרת פחות במבוכה חברתית). השנה החלטתי לחזור לאחד הפרויקטים האהובים עלי, פרויקט ששוכב במגירה ואני חוזר אליו מדי פעם. שם הקוד שלו הוא צדיק כתמר יפרח. אני לא אתבייש ואקרא לזה המגנום אופוס שלי.

כרוניקה של רעיון

צדיק כתמר יפרח נכתב קונספטואלית במספר גלים. הוא התחיל בתור בדיחה בצבא, פרודיה על באפי ציידת הערפדים. דמיינו בית שמש ומאבק בערפדים בהנחיית קובי אוז. איי שיט יו נוט, זו העלילה. היא נפרשה על פני עונה שלמה, הייתה לי מחברת עם פירוט על כל כל כל העלילה והדמויות וכמו כל פרודיה גרועה הוא נזנח לאנחות. מה זה? שמעתי "תודה לאל שיש לך ביקורת עצמית" בקהל? צודקים.  עשור לא נגעתי בדבר הזה ואפילו שכחתי קצת ממנו. 

להפתעתי ב-2008 בערך חבר מהצבא מצא את המחברת עם הסיפור ושלח לי אותה. הסתכלתי על החומרים, תהיתי אם יש שם משהו וניסיתי לארוז את הרעיון מחדש כמעין סטארגייט פוגש את הקבלה. שער קדום נמצא בישראל ומזמן כוחות מיסטיים מספירות אחרות. התלבטתי על המדיום הנכון לכך, אך גנזתי את הרעיון גם כן, כי הוא עדיין לא היה במקום הנכון. 

לפני שנתיים-שלוש, הבטתי שוב במסמכים והתחלתי לארוז אותו מחדש כסיפור אימה-פנטזיה. כתבתי קצת והסיפור קיבל את הפן הנוכחי שלו – מגילות עתיקות המתארות את ההיסטוריה היהודית כמלחמה בין כוחות של שיקוצים אפלים נגד בני ישראל, קרב גדול שאמור להתחיל בימינו ויחידה סודית ביטחונית שמנסה להתכונן לסופה המגיעה. בניתי היסטוריה לעולם ולדמויות,  שליש ספר לנוער, קונספט לסדרת טלוויזיה, קונספט למשחק מחשב ושלד לקומיקס מלווה. ארזתי את הכול במצגת. חפרתי בזה קצת, עשיתי תחקיר על מיסטיקה ודמונולוגיה יהודית. אפילו הגשתי את זה גם לחממת פיתוח  בבלגיה, והתקבלתי איתה לסינון המתקדם, אבל החלטתי לרדת מהעניין. החממה דרשה מעבר לבלגיה למספר חודשים, וקשה לי להיפרד מהמשפחה והעבודה לתקופה כזו. 

למרות כל העבודה המקיפה, משהו הרגיש לי תקוע. היה חסר לי קונטקסט לא מקומי, משהו שיכול להיות קוסם לקהלים בינלאומיים. לצאת מהשוק המקומי זו משאלת לב שלי, והרגשתי שזה כמעט שם. תמר חזרה למגירה עם חבריה השדים.

רצה הגורל והשנה קראתי נובלה בשם The Litany Of The Earth ואת ההמשך שלה Winter Tide, מעין המשך לסיפור של ה.פ לאבקראפט, 30 שנים אחרי. אהבתי את השימוש במיתוס של קת'ולוהו והחידוש שלו. התחלתי לתהות, מה אם אני אחבר את הסיפור של תמר למיתוס הזה? מה אם אתאר מאבק סמוי מעין בין כתות עתיקות הסוגדות לכוחות שהתנגדו לבריאת העולם, אבנה מיתוס יהודי-פנטסטי שקורץ למיתוס של קת'ולוהו? התחלתי לחפור בספרות של לאבקראפט, ומצאתי אוצר בלום של השראה שאפשר לעבוד איתה.

אני מנצל את הנאנוריימו בדיוק בשביל זה. קורא, כותב, בונה קונספטים. יש כבר שתי נובלות בעבודה בנושא, כל אחת בין השליש לחצי. צריך הרבה משמעת עצמית, אבל אני מאמין שיש כאן קונספט טוב. עדכונים בקרוב.